Верховна Рада дала старт земельній міні-реформі

30.07.2018 07 2018

Верховна Рада офіційно дала старт земельній реформі — голосами 230 депутатів підтримала в першому читанні законопроект №7060 «Щодо стимулювання створення та розвитку фермерських сімейних господарств».

Ключова мета документу — відкрити для людей доступ до сільгоспділянок. Для цього законопроект вводить низку абсолютно нових норм і встановлює порядок оренди і передачі у власність сімейним фермерам земельних ділянок з комунальної та державної власності.

Зокрема, документ дозволяє їм брати в оренду на 7 років (25 — для закладки садів) земельні ділянки для цільового використання. У цей період їм буде заборонено передавати ділянки в суборенду або змінювати їх призначення. А після закінчення цього терміну фермер отримає право продовжити оренду на той самий строк і на тих же умовах, викупити наділ з розстрочкою до 20 років, безкоштовно приватизувати ділянку в межах 2 га.

Скористатися опцією не зможуть нерезиденти, а також особи, яким в будь-якій формі власності належить понад 20 га землі.

Щоб закон працював, депутати зобов’яжуть місцеві влади, які організовують торги, виставляти на аукціон обсяг земель для фермерських господарств в розмірі не менше половини від сумарного обсягу торішніх торгів. Тобто якщо в 2017 році окремо взята сільрада передала в оренду 100 га землі, в 2018-му вона для цілей виконання закону зобов’язана буде виставити на торги ніяк не менше 50 га для сімейного фермерства.

Одночасно з цим закон змінює правила безкоштовної приватизації земель для ведення особистого господарства. Перш за все, з 2 до 1 га скорочений граничний розмір ділянок. По-друге, встановлено обмеження на відчуження таких наділів — протягом 7 років їх не можна буде продати, передати в оренду або змінити призначення.