Ситуація на ринку борошна

27.04.2018 04 2018

За підсумками 2017 р. виробництво борошна в Україні скоротилось, а от експорт борошна продемонстрував тенденцію до зростання.

Так, згідно з даними «АПК-Інформ», за 12 місяців 2017 року в Україні було вироблено близько 1,9 млн т пшеничного борошна, що на 11,4 тис. т менше, ніж у 2016 році.

«Збереглася тенденція зменшення числа підприємств, що показують у звітності переробку зерна в минулому році. З урахуванням виробництва мінімальних обсягів борошна (від однієї тонни) в 2017 році кількість підприємств становила 359. Підприємств, які офіційно виробили протягом року більше тисячі тонн борошна — 141. Тих підприємств, які виробили протягом року 12 тис. т і більше, тобто в середньому виробляли не менше тисячі тонн на місяць, всього 39»,— уточнив директор департаменту виробничих операцій ПАТ «Аграрний фонд» Сергій Сакіркін.

Він зазначив, що десять найбільших виробників видали на ринок 44,3% всього обсягу борошна, виробленого в Україні за 2017 рік. Частка цієї десятки зросла майже на 5% в порівнянні з показником 2016 року. При цьому особливо помітне зростання продуктивності у ТОВ «Хмельницькмлин» — в 2 рази відносно результату 2016 року, та Вінницького КХП №2 — майже вдвічі.

В той же час за підсумками 2017 р. Україна збільшила експорт борошна на 20%. Згідно з даними Державної фіскальної служби, за 2017 рік Україна експортувала 443,29 тис. т пшеничного борошна, що на 20,15% більше показника 2016 року. Основними покупцями українського пшеничного борошна в звітному періоді є Китай (на $23,22 млн), Ангола (на $10,44 млн) і Молдова (на $7,95 млн). Експорт у ці країни становив 93,13 тис. т, 47,83 тис. т і 36,44 тис. т пшеничного борошна відповідно.

При цьому Україна експортувала 1,48 тис. т борошна з інших видів зернових (на $857 тис.). Борошно з цих видів зернових Україна експортувала в Хорватію (на $304 тис.), Польщу (на $147 тис.) і Молдову (на $96 тис.).

Важливо відмітити, що в 2,5 рази зріс експорт українського органічного борошна. Проте обсяги експорту органічного борошна залишаються незначними. Згідно з оцінками, зробленими на підставі даних офіційної статистики, експорт з України органічного борошна із зернових культур в 2017 році зріс до 31 т проти 12 т роком раніше. Основу експортованого обсягу становило гречане борошно (98%), відвантаження пшеничного борошна оцінюються приблизно в 0,5 т. Географія поставок у звітному періоді була представлена Молдовою і Хорватією.

Українські виробники борошна зацікавлені в розвитку експортного напрямку. Наприклад, ТОВ «Українська борошномельна компанія» планує здійснювати поставки борошна до Федеративної Республіки Нігерія, про що повідомив гендиректор компанії Олександр Коротков.

Він уточнив, що експорт борошна до цієї африканської країни передбачений планом співпраці між ТОВ «Українська борошномельна компанія» та одним з провідних гравців тамтешнього ринку продуктів харчування, відповідний документ сторони підписали в ході попередніх переговорів.

«Делегація наших нігерійських партнерів відвідала Черкаси з метою проведення моніторингу виробничих потужностей та якості виготовленого борошна. Якість і безпечність нашої продукції повністю їх задовольнили, адже завжди відповідали найвищим міжнародним стандартам», — додав Олександр Коротков.

Подробиці та тривалість дії майбутнього договору поки що не оприлюднювались. «Учасники переговорів дійшли згоди щодо строків та умов здійснення поставок», — йдеться у повідомленні прес-служби товариства. Проте відомо, що власне підписання відбудеться наприкінці лютого нинішнього року під час урочистої церемонії в Женеві (Швейцарія).

Наразі ТОВ «Українська боршномельна компанія» є одним з найбільших вітчизняних експортерів пшеничного борошна з України та поставляє його на ринки понад двох десятків країн.

«Першою країною-партнером, з якою ми почали співпрацю щодо постачання борошна за кордон, була КНР. Наразі ми модернізували наші потужності, ввели в експлуатацію нові фасувальні комплекси, тож готові до розширення географії співробітництва», — зазначив Олександр Коротков.

 

За матеріалами ІА «Агравері»