Нові правила гри для свинарського бізнесу в Україні

11.05.2018

З 2019 року умови ведення бізнесу зміняться. По-перше, мораторій на перевірки господарств, що тривав останні кілька років, знято. По-друге, все активніше впроваджуються європейські стандарти виробництва, адаптується європейська законодавча база.

Про основні з інновацій йтиметься під час прес-конференції «Нові правила гри для свинарського бізнесу в Україні», повідомляє прес-служба Асоціації «Свинарі України» (АСУ).

Експерти дадуть відповідь на питання щодо:

  • правил зберігання та утилізації побічних продуктів (зокрема, гною);
  • зміненої процедури отримання дозволів для будівництва/реконструкції виробничих потужностей відповідно до ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля»;
  • вимог до первинних виробників у рамках адаптації харчового законодавства.

Питання нового регулювання особливо актуальні з огляду на те, що в країні дефіцит свинини (споживаємо більше, ніж виробляємо), а поголів’я свиней скорочується. Ситуація може покращитися найближчим часом, адже добра ціна на живець стимулює більшість промислових виробників нарощувати потужності. Чи не стануть нові правила на заваді позитивній динаміці розвитку галузі, пояснять експерти.

«Ситуація, коли в гру вводять нові правила, — найскладніша. І не лише тому, що виробнику важко перелаштуватися, а насамперед через те, що у перехідний період система не закінчена та не працює без збоїв», — коментують в АСУ.

Так, ще минулоріч набув чинності ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля». Пройшло майже півроку, проте жодного висновку щодо здійснення реконструкції/будівництва не було отримано. Іншими словами, жоден бізнес (не лише свинарський) не може розширюватися. Водночас програми державної підтримки аграрного сектору у 2018-му спрямовані саме на виробників, що інвестують у будівництво/реконструкцію. Фактично ж, цими коштами просто немає можливості скористатися.

Нагадаємо, щоб виробникам свинини було легше пройти через період становлення нових правил і вимог, Асоціація «Свинарі України» спільно з проектом USAID «Агросільрозвиток» розробила низку документів: галузевий стандарт з оцінки впливу на довкілля, технологічні інструкції зі зберігання та обробки гною свиней, а також настанови з дотримання вимог законодавства щодо безпечності харчових продуктів на потужностях з вирощування, утримання, забою свиней та розбирання м’яса. Їх мета — пояснити, як виконувати вимоги законодавства, і створити чіткі правила гри. Експерти, що їх розробляли, розкажуть, як це працюватиме та допоможе виробнику.